Akt poświadczenia dziedziczenia – definicja, procedura, koszty notarialne

Notariusz wyjaśnia zagadnienie aktu poświadczenia dziedziczenia – regulacje prawne, procedurę, wymagane dokumenty i opłaty pobierane przez notariusza. W razie potrzeby notariusz doradzi w sprawie czynności sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, wyliczy podatki oraz sporządzi akt notarialny.

W tym artykule:

Co to jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia jest dowodem na to, że wskazana w nim osoba jest spadkobiercą. Dokument taki jest alternatywą dla sądowego stwierdzenia nabycia spadku. Możliwość taka została wprowadzona 24 sierpnia 2007 roku w zmianach do ustawy prawo o notariacie.

Notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych.

Rozdział 3a art. 95a

Akt poświadczenia dziedziczenia wskazuje:

  • kto i w jakiej części nabył prawa do spadku po zmarłym,
  • na czyją rzecz spadkodawca uczynił zapis windykacyjny i przedmiot zapisu oraz
  • stwierdzający czy dziedziczenie nastąpiło na podstawie ustawy czy testamentu.

Którą drogę wybrać – notarialną czy sądową?

Wprowadzając możliwość uzyskania u notariusza dowodu bycia spadkobiercą ustawodawca kierował się dążeniem do ułatwienia potwierdzania praw do spadku w przypadku spraw bezspornych, a więc takich, w których droga sądowa nie jest niezbędna. Poświadczenie dziedziczenia może bowiem nastąpić tylko i wyłącznie na zgodne żądanie wszystkich tych osób, które mogą być spadkobiercami dziedziczącymi z mocy testamentu lub ustawy.

Załatwienie aktu poświadczenia dziedziczenie u notariusz jest szybsze. Choć prosta czyli bezsporna sprawa spadkowa w sądzie może się skończyć już na pierwszym posiedzeniu, doliczyć należy czas oczekiwania na wyznaczony termin. Dodatkowo, po otrzymaniu orzeczenia od sądu należy czekać na jego uprawomocnienie.

Możliwość uzyskania poświadczenia dziedziczenia w dowolnym miejscu. W przypadku postępowania sądowego o właściwości sądu, a więc o miejscu, gdzie sprawa sądowa może być przeprowadzona, decyduje ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Załatwienie sprawy w kancelarii notarialnej takim ograniczeniom nie podlega. Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia może być wydany przez każdego notariusza, niezależnie od ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

Różnice pomiędzy stwierdzeniem nabycia spadku a poświadczeniem dziedziczenia – podsumowanie

Podsumujmy różnice pomiędzy procedurą sądową (stwierdzenie nabycia spadku) a notarialną (poświadczenie dziedziczenia):

STWIERDZENIE NABYCIA SPADKUPOŚWIADCZENIE DZIEDZICZENIA
Dziedziczenie na podstawie ustawyTAKTAK
Dziedziczenie na podstawie testamentuTAKTAK, ale z wyłączeniem testamentów szczególnych
Możliwość podważenie treści lub skuteczności testamentuTAKNIE
Spór co do kręgu spadkobierców, podstawy dziedziczenia, wartości udziałów przypadającym poszczególnym spadkobiercomTAKNIE
Prowadzenie procedury poza miejscem ostatniego zamieszkania spadkodawcyNIE
z wyjątkiem szczególnych przypadków
TAK
Zakończenie procedury w ciągu jednego dniaNIETAK
Konieczna obecności wszystkich zainteresowanychNIE
Wystarczy. że jeden ze spadkobierców stawi się na rozprawie, a pozostali zostaną o niej zawiadomieni
TAK
Obecność wszystkich spadkobierców (ustawowych i testamentowych) jest obowiązkowa
Bez wiedzy co do tego, czy istnieją inne osoby uprawnione do spadku (inni spadkobiercy) zainteresowanychTAK
Możliwe wezwanie nieznanych spadkobierców przez ogłoszenie za pośrednictwem sądu
NIE
Bez względu na datę śmierci spadkodawcyTAK
Niemożliwe dla osób, które zmarły przed 1 lipca 1984r.
Kto może rozpocząć proceduręKażdy, kto ma interes prawny (np. spadkobiercy, wierzyciele spadkobiercy, uprawniony do zachowku, zapisobierca itp.)Tylko spadkobiercy
Czas trwania postępowaniazwykle około 3 do 6 miesięcy, a w sprawach spornych nawet kilka latzwykle kilka godzin
Koszt100 zł250 zł netto plus koszt wypisów, w przypadku dokonania czynności po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy
Data przeprowadzenia formalnościSpadkobiercy decydują tylko o terminie złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zaś pozostałe terminy, w tym daty rozpraw, zależą od uznania sąduSpadkobiercy dowolnie wybierają termin przeprowadzenia formalności spadkowych ustalając ją z notariuszem
Moment nabrania mocy prawnejZ datą prawomocności czyli
z chwilą wydania postanowienia przez sąd Il instancji lub upływu 21 dni od dnia wydania postanowienia przez sąd I instancji lub 14 dni od chwili doręczenia stronie postanowienia sądu wraz z uzasadnieniem
W dniu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza, a ściślej z chwilą rejestracji aktu w rejestrze prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną

Jak pokazuje podsumowanie, w zdecydowanej większości przypadków droga notarialna jest szybsza i wygodniejsza.

W jakich przypadkach notariusz odmówi sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia

Nie zawsze możliwe jest uzyskanie potwierdzenia dziedziczenia drogą notarialną. Przypadki te w szczególności dotyczą następujących sytuacji:

  • Spadkodawca był cudzoziemcem lub nie miał żadnego obywatelstwa, oraz nie zamieszkiwał w Rzeczypospolitej Polskiej w chwili śmierci, lub skład spadku zawiera prawa rzeczowe lub nieruchomości położone za granicą.
  • W stosunku do spadku został wcześniej sporządzony notarialny akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane zostało sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • Wskutek braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy spadek przypada, jako spadkobiercy ustawowemu, gminie albo Skarbowi Państwa,
  • Podczas sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte i ogłoszone.

Tak jak to wskazano na wstępie artykułu, do sporządzenia poświadczenie dziedziczenia potrzebne jest zgodne żądanie wszystkich tych osób, które mogą być spadkobiercami dziedziczącymi z mocy testamentu lub ustawy.

W przypadku, gdy sporządzenie notarialnego aktu poświadczenie dziedziczenia nie jest możliwe, jedyną drogą pozostaje postępowanie sądowe.

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia

Stawając przed notariuszem w celu uzyskania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia należy przedstawić następujące dokumenty:

  • odpis aktu zgonu spadkodawcy,
  • PESEL spadkodawcy,
  • testament spadkodawcy (jeśli został sporządzony),
  • akty stanu cywilnego spadkobierców: skrócone odpisy z aktów urodzenia lub skrócone odpisy z aktów małżeństwa (akt małżeństwa w przypadku małżonka spadkodawcy oraz dzieci, które zmieniły nazwisko po wstąpieniu w związek małżeński),
  • numer księgi wieczystej / odpis z księgi wieczystej nieruchomości, która wchodzi w skład spadku,
  • dane osobowe biorących udział w czynności – to jest imiona, nazwisko, imiona rodziców, stan cywilny, nr i seria dowodu osobistego/paszportu, PESEL, adres zamieszkania

Procedura sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia

Procedura uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia i protokołu dziedziczenia przebiega w sposób precyzyjnie uregulowany i wymaga zachowania odpowiednich formalności.

  1. Inicjowanie procedury: Proces rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowane osoby żądania poświadczenia dziedziczenia. Wśród wnioskodawców mogą być osoby wchodzące w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi oraz te, na rzecz których spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne.
  2. Sporządzenie protokołu dziedziczenia: Przed sporządzeniem aktu poświadczenia, notariusz sporządza protokół dziedziczenia, który zawiera istotne informacje dotyczące dziedziczenia, w tym krąg osób uprawnionych, istniejące testamenty, czy też umowy dotyczące zrzeczenia się dziedziczenia. W ramach tego etapu notariusz gromadzi również niezbędne dokumenty, takie jak akt zgonu, akty stanu cywilnego, testamenty oraz dokumenty potwierdzające brak testamentu lub informacje dotyczące działalności gospodarczej zmarłego.
  3. Otwarcie i ogłoszenie testamentu: Jeśli został przedstawiony testament, notariusz przystępuje do jego otwarcia i ogłoszenia, jednak dotyczy to tylko tzw. testamentów zwykłych, takich jak własnoręczne, notarialne lub urzędowe.
  4. Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia: Jeśli notariusz nie dopatrzy się przeszkód formalnych, przystąpi do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia zgodnie z ustalonym projektem. Na tym etapie dołączone zostają również składane oświadczenia i inne dokumenty do protokołu dziedziczenia.
  5. Rejestracja aktu poświadczenia dziedziczenia: Notariusz dokonuje natychmiastowego wpisu aktu poświadczenia dziedziczenia do Rejestru Spadkowego, chyba że wcześniej został sporządzony inny akt poświadczenia lub postanowienie sądu dotyczące nabycia spadku.
  6. Wydanie wypisów zarejestrowanego aktu: Wypisy zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia wydawane są stronom oraz innym osobom uprawnionym, które wykażą istnienie interesu prawnego.

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza i co dalej?

Tak jak to zaznaczono wcześniej, sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia dokumentuje jedynie fakt powołania do spadku i wysokość udziałów w spadku. Analogicznie rzecz się ma z sądowym stwierdzeniem nabycia spadku. W obu tych dokumentach nie ma mowy o składzie majątku spadkowego i o ich przypisaniu do konkretnych spadkobierców. Uprawnieni spadkobiercy nabywają zatem określoną część majątku spadkowego i stają się współwłaścicielami wchodzących w jego skład przedmiotów, a ich prawa i obowiązki określa kodeks cywilny.

Na definitywne zakończenie spraw związanych z objęciem spadku pozwala dopiero dział spadku, który może nastąpić w drodze orzeczenia Sądu lub w wyniku zawarcia umowy notarialnej, pod warunkiem, że wyrażą na to zgodę wszyscy spadkobiercy (art. 1037 § 1 k.c). Dział spadku pozwala na rozdzielenie, pomiędzy spadkobiercami, składników wchodzących do spadku oraz wyrównać pomiędzy nimi ich wartość. Stronami umowy o dział spadku są wszyscy spadkobiercy (ustawowi oraz testamentowi), a także nabywcy udziałów spadkowych.

Ile kosztuje akt poświadczenia dziedziczenia

Wysokość opłat pobieranych przez notariusza określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Zgodnie z tym dokumentem, na maksymalny koszt sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia składają się następujące elementy:

  • protokołu dziedziczenia wynosi 100 zł netto,
  • za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz pobiera taksę w wysokości 50 zł netto,
  • wypisy z aktu – 6 zł za każdą rozpoczęta stronę
  • do powyższych opłat należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%
  • w przypadku sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia w terminie do 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, od każdego spadkobiercy należy przyjąć oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku – 50 zł netto za każde oświadczenie.
Umów spotkanie z notariuszem

Zapraszam do kontaktu w celu umówienia terminu spotkania i wyjaśnienia wątpliwości związanych z planowaną czynnością notarialną. Notariusz zapozna się z Państwa sprawą, wyjaśni znaczenie czynności prawnej, a także przedstawi listę potrzebnych dokumentów i koszty.

Zobacz również

Sprzedaż działki rolnej

Dowiedz się, jakie zapisy powinna zawierać umowa sprzedaży działki rolnej, jakie są ograniczenia w obrocie działkami rolnymi i z jakimi należy się liczyć opłatami. [więcej]

Poświadczenie dziedziczenia

Zapoznaj się z procedurą uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza jako alternatywą dla postępowania sądowego. [więcej]

Dział spadku

Dowiedz się, jak przebiega proces działu spadku u notariusza. Zapoznaj się z zakresem wymaganych informacji i dokumentów, opłatam oraz podatkami, a także przysługującymi zwolnieniami. [więcej]

Przepisanie ziemi

Poznaj znaczenie prawne transakcji darowizny ziemi. Dowiedz się, jakie potrzebne są dokumenty, ile wynoszą opłaty, podatki i honorarium notariusza. [więcej]