Pozostałe czynności notarialne

Notariusz świadczy fachową obsługę notarialną przewidzianych prawem czynności na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorstw w Mońkach i okolicach. W razie wątpliwości, notariusz udzieli Państwu niezbędnych porad i wyjaśnień dotyczących planowanej czynności notarialnej, a także określi wysokość opłat, podatków i taksy notarialnej.

W tym artykule:

Notariusz Karolina Lachowska zapewnia fachową obsługę notarialną wszystkich przewidzianych prawem czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną. Do tych czynności należą w szczególności:

     

      • spisywanie protokołów,

      • sporządzanie poświadczeń notarialnych,

      • sporządzanie ugód notarialnych,

      • sporządzanie pełnomocnictw,

      • sporządzanie umów o ustanowienie odrębnej własności lokalu,

      • sporządzanie oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji,

      • sporządzanie oświadczeń woli o ustanowieniu fundacji,

      • sporządzanie protestów weksli i czeków,

      • sporządzanie projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów.

    Pełnomocnictwa notarialne

    Pełnomocnictwo notarialne jest dokumentem umożliwiającym ustanowienie pełnomocnika działającego w imieniu mocodawcy w różnych sprawach prawnych. Pełnomocnik otrzymuje uprawnienia do dokonywania określonych czynności zgodnie z treścią udzielonego mu pełnomocnictwa.

    Notariusz sporządza cztery rodzaje pełnomocnictw:

       

        1. Pełnomocnictwo ogólne: Wymaga formy pisemnej i pozwala na podejmowanie zwykłych działań, takich jak reprezentowanie mocodawcy przed urzędami czy instytucjami.

        1. Pełnomocnictwo rodzajowe: Upoważnia do wykonywania czynności zwykłego zarządu oraz tych, które prawnie wymagają takiej formy, np. zawieranie umów z pracownikami.

        1. Pełnomocnictwo szczególne: Sporządza się je w formie aktu notarialnego i jest niezbędne do czynności związanych z obrotem nieruchomościami.

        1. Pełnomocnictwo procesowe: Umożliwia reprezentowanie mocodawcy w trakcie postępowań sądowych, jednak istnieją ograniczenia co do osób, które mogą działać w roli pełnomocnika procesowego.

      Wybór odpowiedniego rodzaju pełnomocnictwa zależy od rodzaju czynności oraz wymagań prawnych. Zawsze należy precyzyjnie określić treść pełnomocnictwa, aby zapewnić jego ważność i skuteczność. Przed udzieleniem pełnomocnictwa warto skonsultować się z notariuszem, który udzieli fachowych porad i zapewni właściwe sporządzenie dokumentu.

      Poświadczenie notarialne

      Poświadczenia notarialne to jedna z częściej dokonywanych czynności przez notariusza. Notariusz działając jako świadek gwarantuje, że podpis został złożony własnoręcznie przez wskazaną osobę lub dokument został podpisany lub przeczytany przed nim, a także, aby potwierdzić, że dana osoba pozostaje przy życiu. Poświadczenia notarialne mają na celu zapobieganie fałszerstwom i zapewniają pełną ważność dokumentów i czynności prawnych.

      Poświadczenie własnoręczności podpisu

      W ten sposób notariusz potwierdza autentyczność podpisu osoby, która złożyła go w jego obecności lub potwierdza podpis wcześniej uznanego dokumentu. Jest to niezbędne w przypadku umów sprzedaży udziałów w spółce z o.o., umów zbycia przedsiębiorstwa oraz przy zakładaniu spółek, gdzie podpisy wspólników lub członków zarządu muszą być poświadczone przez notariusza.

      Potwierdzenie zgodności z oryginałem

      Kolejną bardzo często wykonywaną czynnością przez notariusza jest poświadczenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z oryginałem. Dzięki temu dokument poświadczony zyskuje moc oryginału i może być używany w wielu miejscach jednocześnie. Przykładowo, dotyczy to odpisów orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, zaświadczeń, dyplomów oraz faktur.

      Poświadczenie daty

      Notarialne poświadczenie daty na dokumencie nadaje mu pewność daty, co ma znaczenie dla skuteczności czynności prawnej wobec osób trzecich. Często przepisy prawa wymagają urzędowego poświadczenia daty dla ważności lub określenia skutków czynności prawnej. Na przykład, opatrzona datą pewną umowa najmu na czas oznaczony uniemożliwia wypowiedzenie umowy przez nabywcę w przypadku zbycia najmowanego obiektu. Notariusz poświadcza datę na dokumencie, a na życzenie stron może także podać godzinę i minutę okazania dokumentu, a także dane osoby, która dokument przedstawiła.

      Poświadczenie pozostawanie przy życiu

      Notariusz może również poświadczyć pozostawanie przy życiu lub w określonym miejscu danej osoby. Może to być dokonane w kancelarii notarialnej lub poza nią, gdy notariusz samodzielnie przekona się o obecności danej osoby. W poświadczeniu notarialnym notariusz potwierdza tożsamość osoby oraz datę, godzinę i minutę potwierdzenia jej obecności przy życiu lub w określonym miejscu.

      Dokument taki może mieć istotny wpływ na przebieg spraw spadkowych. Zwykle jednak wykorzystywany jest w sprawach administracyjnych i ubezpieczeniowych, na przykład dotyczących wypłaty odszkodowania, emerytury czy renty.

      Oświadczenie o poddaniu się egzekucji

      Oświadczenie o poddaniu się egzekucji jest powszechnie używanym sposobem zabezpieczenia interesów wierzyciela, nie wymagającym dochodzenia ewentualnych roszczeń w drodze postępowania sądowego. W oświadczeniu dłużnik dobrowolnie zobowiązuje się do poddania się postępowaniu egzekucyjnemu na rzecz wskazanego wierzyciela.

      Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji najczęściej jest wykorzystywane przy sprzedaży nieruchomości, gdy przy sporządzaniu aktu notarialnego kupujący nie ma możliwości uiszczenia pełnej ceny. Poza tym zabezpieczenie tego typu stosowane jest przy okazji:

         

          • najmu okazjonalnego,

          • zwykłego najmu,

          • podziału majątku.

        Umów spotkanie z notariuszem

        Zapraszam do kontaktu w celu umówienia terminu spotkania i wyjaśnienia wątpliwości związanych z planowaną czynnością notarialną. Notariusz zapozna się z Państwa sprawą, wyjaśni znaczenie czynności prawnej, a także przedstawi listę potrzebnych dokumentów i koszty.

        Zobacz również

        Sprzedaż działki rolnej

        Dowiedz się, jakie zapisy powinna zawierać umowa sprzedaży działki rolnej, jakie są ograniczenia w obrocie działkami rolnymi i z jakimi należy się liczyć opłatami. [więcej]

        Poświadczenie dziedziczenia

        Zapoznaj się z procedurą uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza jako alternatywą dla postępowania sądowego. [więcej]

        Dział spadku

        Dowiedz się, jak przebiega proces działu spadku u notariusza. Zapoznaj się z zakresem wymaganych informacji i dokumentów, opłatam oraz podatkami, a także przysługującymi zwolnieniami. [więcej]

        Przepisanie ziemi

        Poznaj znaczenie prawne transakcji darowizny ziemi. Dowiedz się, jakie potrzebne są dokumenty, ile wynoszą opłaty, podatki i honorarium notariusza. [więcej]