W zakresie prawa rodzinnego jako notariusz zapewniam pełną, profesjonalną obsługę spraw dotyczących rodziny i prawa rodzinnego, w tym następujących czynności:
- małżeńskich umów majątkowych (intercyzy) przed zawarciem związku małżeńskiego lub w trakcie jego trwania, w tym umów o ustanowienie rozdzielności majątkowej,
- ugód w sprawach małżeńskich,
- umów alimentacyjnych,
- umów o ustanowienie zabezpieczeń wykonania wyroków sądu,
- protokołów z oświadczeń o wyrażaniu zgody na wyjazd dziecka za granicę czy wyrobienie dokumentu tożsamości,
- umów o podział majątku wspólnego małżonków po ustaniu wspólności (np. po rozwodzie).
Rozdzielność majątkowa
Zgodnie z prawem, jeśli małżonkowie poprzez umowę tego nie zmienili, z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy ustawy powstaje pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa. Wszystko to co każdy z małżonków zarobi dokłada się do majątku wspólnego.
Małżonkowie mogą zmienić zasady wspólności majątkowej poprzez zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej, co oznacza, że każdy z nich zarządza swoim majątkiem niezależnie. W przypadku rozwodu nie będzie konieczności podziału majątku.
Istnienie rozdzielności majątkowej nie wyklucza możliwości posiadania wspólnych dóbr przez małżonków. Mogą oni bez przeszkód nabyć wspólnie np. dom czy samochód, jednak nie w ramach wspólności ustawowej, lecz na zasadzie świadomego działania. W ten sam sposób mogą zaciągać wspólne zobowiązania, jak na przykład kredyt.
Umowa majątkowa małżeńska (np. intercyza) – lista potrzebnych dokumentów
- odpis aktu małżeństwa,
- dane osobowe stron czynności – to jest imiona, nazwisko, imiona rodziców, stan cywilny, nr i seria dowodu osobistego/paszportu, PESEL, adres zamieszkania,
- jeżeli przedmiotem umowy ma być konkretna nieruchomość – numer księgi wieczystej lub odpis z księgi wieczystej.
Podział majątku po rozwodzie
Jeśli małżonkowie nie zmienili tego poprzez umowę, to automatycznie po zawarciu małżeństwa, na mocy przepisów, powstaje pomiędzy nimi wspólność majątkowa (wspólnością ustawową), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Wszystkie dochody każdego z małżonków sumują się do majątku wspólnego.
Podział majątku wspólnego po rozwodzie może nastąpić na trzy sposoby:
- Poprzez zwykłą umowę pisemną – w przypadku gdy majątek wspólny nie zawiera nieruchomości ani innych składników, do których przeniesienia wymagana jest forma aktu notarialnego.
- Poprzez umowę zawartą w formie aktu notarialnego – w sytuacji gdy majątek wspólny obejmuje nieruchomości lub inne składniki, do których przeniesienia wymagana jest forma aktu notarialnego, oraz gdy byli małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału majątku.
- Poprzez postępowanie sądowe – gdy brak zgody między byłymi małżonkami co do sposobu podziału majątku.
Podział majątku w kancelarii notarialnej jest zazwyczaj szybszy niż drogą sądową, ale wymaga zgody obu stron. W niektórych sytuacjach pomocny może być mediator. Czasem strony decydują się na częściowy podział majątku, obejmujący tylko te składniki, co do których osiągnięto porozumienie.
Darowizna
W większości przypadków umowę darowizny można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej bez udziału notariusza. W szczególnych przypadkach prawo wymaga, by umowa darowizny miała formę aktu notarialnego. Te przypadki to darowizna:
- mieszkania w różnych formach własności,
- własności nieruchomości innej niż mieszkanie,
- użytkowania wieczystego nieruchomości,
- praw spółdzielczych,
- przedsiębiorstwa (na przykład udziały w spółce).
Jeśli zachodzi taka potrzeba umowie darowizny mieszkania może towarzyszyć umowa o służebności, która gwarantuje darczyńcy prawo do korzystania ze swej dawnej nieruchomości.